Beton konstrukcyjny
Krótko o betonie konstrukcyjnym
Zacznijmy od jego najważniejsze funkcji, a mianowicie służy on przede wszystkim do stawiania elementów podstawowych przy budowlach, które mają na celu przenieść ciężar całej konstrukcji na fundamenty, a następnie grunt. Wówczas użytkownikom zapewnia się maksimum bezpieczeństwa i pewność, że cała budowla utrzyma się w jak najlepszym stanie przez wiele lat, mimo oddziaływania różnych czynników zewnętrznych.
Beton konstrukcyjny służy do budowy elementów nośnych, jak na przykład ściany, stropy i wszelkiego rodzaju słupy, które odpowiadają za stabilizację całości. W rezultacie można wymienić trzy najważniejsze klasy betonu konstrukcyjnego, które są najczęściej używane. Posiadają one odmienne przeznaczenia, dlatego opisaliśmy je po krótce poniżej.
Zastosowanie betonu klasy B20
Jest to stare oznaczenie klasy, które obecnie można spotkać także pod symbolem C16/20, a powinien on być znany wszystkich fachowcom, ponieważ jest to najbardziej uniwersalny i najczęściej stosowany beton konstrukcyjny. Wynika to głównie z jego przeznaczenia zarówno pod budowę wewnętrznych elementów, jak i zewnętrznych, gdzie wyszczególnić można chociażby ściany piwnicze, stropy i w zasadzie większość konstrukcji domów jednorodzinnych.
Jego szerokie możliwości sprawdzają się znakomicie praktycznie na każdym etapie budowy, aczkolwiek decydującymi czynnikami przy wyborze klasy betonu są: grunt, teren i przewidywane obciążenie. Jego właściwości wytrzymałości są jednak jednymi z lepszych, dlatego tak często specjaliście wybierają właśnie beton B20.
Zastosowanie betonu klasy B25
Łączy on w sobie właściwości wyższej i niższej klasy betonu, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykorzystać go między innymi do prac naprawczych, a także wykonania mniejszych elementów konstrukcyjnych. Cechuje się on zdecydowanie jedną z lepszych odporności na niższe temperatury, aczkolwiek słabością betonu o nowym oznaczeniu C20/25 jest mniejsza wytrzymałość obciążeniowa, przez co nie może on być stosowany do stawiania podmurówki, czyli inaczej całych fundamentów budynku.
Zastosowanie betonu klasy B30
Znany jest jako bardziej wytrzymały na różnice temperatur czy też silne mrozy, które potrafią popękać beton albo nawet go całkowicie zniszczyć. Jednak beton konstrukcyjny B30, czyli starsza odmiana klasy C25/30 świetnie sprawdza się przy stawianiu elementów na zewnątrz, jak chociażby posadzek, podestów czy podjazdów. Wówczas mamy pewność, że zastosowana klasa betonu będzie na tyle wytrzymała i solidna, że żadna z części budowy nie ulegnie zniszczeniu czy osłabieniu.